Trampolina fitness- skuteczność potwierdzona efektami
KRZYSZTOF SOJKA • dawno temuW ostatnim czasie temat trampolin w klubach fitness wywołuje mnóstwo skrajnie różnych emocji i opinii, ale czy chociaż cześć z nich ma jakieś właściwe uzasadnienie? Czy moda na hejtowanie wszystkiego co nowe przebojem wchodzące na salony nie stało się naszą narodową tradycją? Oczywiście, wszyscy zaciekli przeciwnicy tej formy treningu nie pozostawiają na trampolinach suchej nitki. Szkoda, ponieważ warto poszukać pozytywów nawet w najbardziej kontrowersyjnych tematach. Ja spróbuję udowodnić, to iż ćwiczenia z wykorzystaniem batutu jako podstawowego narzędzie do ćwiczeń nie tylko nie szkodzi, ale przede wszystkim pomaga w powrocie lub utrzymaniu kondycji fizycznej na określonym poziomie. Argumentów broniących ćwiczeń na trampolinie jest tak dużo, że nie da się ich przedstawić w jednym materiale.
Temat trampolin jest mi bardzo bliski, gdyż jestem instruktorem oraz szkoleniowcem zajęć JUMPit. Większość dowodów na skuteczność programu jest poparte własnymi doświadczeniami, obserwacjami ćwiczących i rozmowami z fachowcami w dziedzinie kultury fizycznej.
W butach a może bez?
Szkoła, którą reprezentuję jako jedyna w Polsce a może nawet w Europie skacze na boso, a właściwie w skarpetkach z antypoślizgową „podeszwą”. Budzi to ogromne zainteresowanie i zdziwienie wśród klubowiczów. Sam zastanawiam się dlaczego, ponieważ ci sami klubowicze na ćwiczenia Pilates czy modny Zdrowy Kręgosłup zawsze chodzą bez butów i nie wyobrażają sobie aby trening w obuwiu był wygodny. I to jest clou sprawy- goła stopa odbiera zdecydowanie więcej bodźców co w uproszczenie mówiąc poprawia czucie głębokie. Stabilizacja ciała musi wspiąć się na wyżyny swoich możliwości, aby zapewnić uczestnikowi równowagę na niestabilnym podłożu.
Ćwicząc/ skacząc na boso pracujemy efektywniej czując każdy najdrobniejszy element wykonywany podczas ćwiczeń. Wystarczy przebiec się po plaży :)
Jak wygląda jednostka treningowa?
Na wielu filmach na YT widzimy jak uczestnicy treningu wykonują bardzo wysokie I spektakularne skoki. Faktycznie wygląda to efektownie, ale może wypaczyć myślenie o całej lekcji fitness jaką tworzy instruktor. Oczywiście podczas zajęć na trampolinie wysokie skoki są, ale w konkretnym czasie, tak aby zapewnić osobom ćwiczącym optymalne przygotowanie organizmu do tak wymagających elementów.
W lekcji, którą tworzę stosuję schemat znany z każdego innego treningu lub lekcji wychowania fizycznego:
Rozgrzewka, część główna oraz zakończenie połączone z wyciszeniem organizmu.
JUMPit Eu4Ya 2017
Przemyślana struktura treningu połączona z bezpiecznymi ćwiczeniami/ elementami może zapewnić skuteczność lekcji. Przygotowanie organizmu przez mobilizację zapewni klientom bezpieczeństwo podczas każdej formy zajęć fitness, nie ważne czy mamy do czynienia ze stepem, sztangami czy trampolinami.
Część główna. To właśnie dla niej przychodzi większość klubowiczów. Zawiera wysokie skoki z wykorzystaniem drążka, który widzimy z przodu trampoliny. Ale czy tylko? No właśnie nie!!
JUMPit
Kształtowanie zdolności motorycznych kondycyjnych i koordynacyjnych to cel, na którym skupiamy się w tej części lekcji.
Aby nie doszło do dysproporcji pomiędzy napięciem mięśni odpowiadającym za zgięcie stawów biodrowych, powszechnie stosujemy ćwiczenia angażujące mięśnie prostujące nasz tułów. Często gęsto zginacze bioder są tak spięte, że jeżeli wciąż będziemy katować je skakaniem to nabawimy się problemów z sylwetką. Wzmocnienie pośladków, mięśni grzbietu to nasz obowiązek, jako przeciwdziałanie plecom okrągłym. Odpowiednia sylwetka podczas wysiłku to niezwykle istotny wątek. O jakość wykonania każdego elementu musi zadbać instruktor, aby jumping fitness nie stał się fabryką tworzącą pogarbionych ludzi.
Zakończenie poprawnej lekcji powinno zakończyć się obniżeniem tętna i wyciszeniem organizmu przy akompaniamencie uspokajającej muzyki. Rozciągnięcie mięśni, które były eksploatowane to kolejny element, o którym nie wolno zapomnieć. (zalety stretching są powszechnie znane). Kilka ciepłych słów do klubowiczów i zachęta do udziału w regularnych zajęciach zawsze jest mile widziana.
Pozwoliłem sobie przytoczyć 2 argumenty, broniące zajęć fitness na trampolinach. Uważam, iż zdecydowanie niesprawiedliwym jest skazywanie niektórych form wysiłku, tylko dlatego, że mają taką a nie inną opinię w internecie. Rozumiem, że w świadomości wielu osób zajęcia te nigdy nie będą na pierwszym miejscu. Czasami warto zastanowić się czy może nie jest tak, że każdy trening, który nie właściwie wykonujemy może być szkodliwy,nawet bardzo.
Osobiście uważam, że jeśli Pan Kowalski mam przeciwwskazania do ćwiczeń w klubie fitness to może zrobić sobie krzywdę nawet podczas najmniej intensywnego treningu.
W wyborze rodzaju zajęć fitness kierujmy się zdrowym rozsądkiem, a wtedy nawet trampoliny może okażą się najlepszym wyborem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze